Program

CZTERY ŻYWIOY SŁOWA — on-line — 23—28 listopada 2020
Cztery Żywioły Słowa to wydarzenie literackie mające na celu ukazanie poprzez słowo — pisane, czytane, mówione — związków literatury z innymi dziedzinami sztuki, ich wzajemnych wpływów i inspiracji, które angażuje różne środowiska artystyczne.
W tym roku postaraliśmy się znaleźć dla Żywiołów nową formułę, w ramach której nie rezygnując z ich założeń i realizując zaplanowaną misję, w bezpiecznych warunkach będziemy mogli opowiadać o literaturze i jej rozmaitych kontekstach.
Zapraszamy na wydarzenia on-line

„Dyktanda czyli w jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia — dziś Michała — uczył pisać bez błędów”

„Dyktanda…” to zbiorek utworów Stanisława Lema, który powstał w roku 1970 jako pomoc w nauce ortografii sporządzona dla siostrzeńca żony pisarza, Michała Zycha. Dyktanda, wydane po raz pierwszy w roku 2001 ze starego brulionu, są pełne absurdalnego dowcipu, stanowią też erupcję fantastycznej, czasem okrutnej wyobraźni i można je porównać z rysunkami i tekstami klasyka czarnego humoru, Rolanda Topora.

Dyktanda przeczytają aktorzy związani ze Świdnicą:

ESKIMOSI — Oskar Hamerski /23.11.2020/

GRZYBY — Konrad Marszałek /24.11.2020/

DENTYŚCI — Natalia Sierzputowska /25.11.2020/

ROLNICY — Mateusz Baran /26.11.2020/

PADALEC — Juliusz Chrząstowski /27.11.2020/

Codziennie o godz. 11.00 dyktanda będą udostępnianie na stronach www.czteryzywiolyslowa.pl, www.sok.com.pl, portalu Facebook oraz na kanale YouTube Świdnickiego Ośrodka Kultury.

 

„Literacko z…

— Robertem Kaśkowem /23.11.2020/

— Aleksandrą Kulak /24.11.2020/

— Krzysztofem Frączkiem /25.11.2020/

— Mariolą Mackiewicz /26.11.2020/

Zaproszone osoby opowiedzą o wybranych przez siebie książkach, a także zaprezentują własne oryginalne sposoby czytania lektur oraz wskażą, jak literatura łączy się z życiem i odnosi się do naszych doświadczeń.

 Codziennie o godz. 17.00 rozmowy będą udostępnianie na stronach www.czteryzywiolyslowa.pl, www.sok.com.pl, portalu Facebook oraz na kanale YouTube Świdnickiego Ośrodka Kultury

Ćwiczenia z tłumaczenia to propozycja dla wszystkich, którzy ciekawi są kulisów warsztatu tłumacza literatury, lub uczą się języka francuskiego. Na przykładzie szalonej powieści „Zazi w metrze” Raymonda Queneau i jej polskich wcieleń Krzysztof Dix opowie o specyfice przekładania literatury pięknej i rodzajach problemów, z jakimi tłumacz musi mierzyć się w swojej pracy.

 27 listopada o godz. 17.00 lekcja zostanie udostępniona na stronach www.czteryzywiolyslowa.pl, www.sok.com.pl, portalu Facebook oraz na kanale YouTube Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Plenerowa wystawa „Poezja rzeczywistości” — świdnicki Rynek

Wulgarny napis, polityczne hasło, wyzwisko, zawieszone w próżni domysłu pojedyncze słowo, jakaś absurdalna myśl — widzimy je wszędzie dokoła nas, raz na jakimś fragmencie muru, który ostał się przed wyburzeniem, raz na kolejowym wiadukcie, raz na świeżo odrestaurowanym zabytku. Drażnią, irytują, będąc zwykle produktem bezmyślnego wandalizmu. Niekiedy jednak zaskakują niespodziewaną oryginalnością i pomysłowością, a czasami, zupełnie przypadkowo, z ich zestawienia w przestrzeni rodzą się nowe, niezamierzone, zaskakujące treści. Paweł Buczma wychwycił je i połączył, pokazując na swoich fotografiach, że „poezja rzeczywistości” potrafi odsłonić się przed nami w najbardziej zaskakujących miejscach.

Festiwalowy Konkurs Wiersza Obrazkowego 

 Rozstrzygnięcie 28 listopada 2020 o godz.11.00 na stronach www.czteryzywiolyslowa.pl, www.sok.com.pl, portalu Facebook oraz na kanale YouTube Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Regulamin na stronach www.czteryzywiolyslowa.pl i www.sok.com.pl.

  1. Przedmiotem konkursu jest utwór wierszowany, który swym kształtem graficznym przypomina kształt jakiegoś przedmiotu, rzeczy, budynku, zwierzęcia itp., nigdzie dotąd niepublikowany i nienagradzany, będący oryginalnym dziełem autora.
  2. Turniej Wiersza Obrazkowego odbywa się w 2 kategoriach:
    – do lat 15-tu
    – od lat 16-tu.
  1. Każdy autor zobowiązuje się wysłać plik tekstowy/graficzny wiersza własnego autorstwa w formacie PDF na adres mailowy: h.szymanska@sok.com.pl do dnia 24 listopada br. Praca musi się zmieścić na kartce A4
  1. Utwory nieodpowiadające powyższym warunkom nie będą przedmiotem oceny.
  2. Wyniki konkursu w formie on-line zostaną ogłoszone 28 listopada 2020 o godz.11.00 na stronie www.sok.com.pl , www.czteryzywiolyslowa.pl i fanpage’u FB Świdnickiego Ośrodka Kultury
  3. Jury przyzna 2 główne finansowe nagrody konkursu po 300 zł w każdej kategorii. Jednocześnie Jury zastrzega sobie możliwość innego podziału nagród.
  4. Organizatorzy nie zwracają nadesłanych prac.
  1. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykorzystania nagrodzonych utworów bez zgody autorów.
  2. Każdy uczestnik wraz z pracą nadsyła formularz zgłoszeniowy wraz z informacją RODO (info www.sok.com.pl)
  3. Wszystkich informacji na temat konkursu udziela koordynator projektu Halina Szymańska: h.szymanska@sok.com.pl, tel. 748515653.

ZAPRASZAMY DO PISANIA!

CZTERY ŻYWIOŁY SŁOWA 13—16.11.2019

CZTERY ŻYWIOŁY SŁOWA to wydarzenie literackie, mające na celu ukazanie związków literatury z innymi dziedzinami sztuki, wzajemnych wpływów i inspiracji, które angażuje różne środowiska artystyczne, zajmujące się teorią literatury, muzyką, teatrem.
Wszystko po to, aby w sposób niekonwencjonalny prezentować utwory literackie i promować literaturę, jako atrakcyjną alternatywę dla stereotypowych form aktywności propagowanych przez kulturę masową.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia!

środa 13.11.2019

godz. 18.00
Świdnicka Środa Literacka – spotkanie z Tomaszem Hrynaczem
,  prowadzenie Wojciech Koryciński, Turniej Jednego Wiersza
Galeria Fotografii, Rynek 44

czwartek 14.11.2019

godz. 8.00
„Haiku — świat w miniaturze” spotkanie z Aleksandrą Kulak:, II Liceum Ogólnokształcące, ul. Równa 11
„Estetyka wiersza współczesnego” spotkanie ze Zdzisławem Grześkowiakiem , III Liceum Ogólnokształcące, ul. Kościelna 32
godz.13.00
„Poetka na świdnickim szlaku kobiet” spotkanie z Barbarą Elmanowska, I Liceum Ogólnokształcące, ul. Pionierów 30

godz. 18.00
spotkanie z Cezarym Harasimowiczem,
 prowadzenie Barbara Elmanowska
Galeria Fotografii, Rynek 44

piątek 15.11.2019

godz. 11.00
Spacer tematyczny z Wojciechem Korycińskim „Śladami świdnickich literatów”, start I Liceum Ogólnokształcące, ul. Pionierów 30

godz. 18.00
Świdnicka Scena Literacka
wernisaż wystawy „Dlaczego? Wiersze w przestrzeni fotograficznej”(Buczma/Skoczylas/Kulej)
spotkanie z Teresą Wagilewicz „Na Przestrzeni Dwóch Wieków”
spotkanie z Robertem Staniszewskim „Punk w poezji”
Turniej 7 Słów
Klub Bolko, pl. Grunwaldzki 11

sobota 16.11.2019

godz. 12.30
plastyczne warsztaty familijne „Między plakatem a afiszem”, prowadzenie Marta Ciućka i Małgorzata Ochenduszko  /zapisy na h.szymanska@sok.com.pl/
Galeria Fotografii, Rynek 44

CZTERY ŻYWIOŁY SŁOWA 14—17.11.2018

Środa 14.11.2018

godz. 9.00
„Warsztat Typografa”, prowadzenie Paweł Pluta
I Liceum Ogólnokształcące, ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30

Co to jest typografia książki? Celem warsztatów jest przekazanie wiedzy na temat typografii książki oraz wskazanie miejsca, jakie zajmuje ona w procesie wydawniczym. Mówić będziemy również o takim przygotowaniu tekstu, aby w druku stał się on czytelny, komunikatywny i estetyczny.

Paweł Pluta — doktor, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie wykłada współczesne edytorstwo książki oraz literaturę oświecenia. Przez kilka lat był zastępcą redaktora serii Biblioteka Narodowa wydawanej przez Ossolineum.

godz. 11.50

„Czarny Pegaz” — spacer śladami zmarłych literatów i artystów związanych ze świdnicką kulturą, prowadzenie Barbara Elmanowska (start III LO)

Barbara Elmanowska poprowadzi spacer po cmentarzu przy alei Brzozowej śladami zmarłych świdnickich literatów i artystów. Prowadząca jest autorką książki „Czarny Pegaz”, przewodnika po grobach ludzi sztuki związanych ze Świdnicą. W swojej publikacji wspomina wybitne postacie powojennego życia artystycznego, a równocześnie upomina się o twórców niesprawiedliwie zapomnianych.

Barbara Elmanowska — poetka, doktor nauk humanistycznych. Debiutowała w 2006 roku esejem Zawsze fragment (I miejsce w świdnickim konkursie „Literackie Talenty 2006”). To również autorka tomików: Tę drogerię mam po drodze z 2008 r., za który otrzymała nagrodę w konkursie na debiut poetycki, organizowany przez wrocławski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Próby generalne (Mamiko, 2014). Jej wiersze były tłumaczone na język czeski.

godz. 13.00
Spacer „Plotka literacka o Świdnicy”, prowadzenie Wojciech Koryciński (start I LO)

Spacer tematyczny dotyczy osób i zdarzeń literackich w powojennej Świdnicy, pojawią się anegdoty i zasłyszane w knajpach opowieści.

Wojciech Koryciński — współorganizator Świdnickich Śród Literackich oraz świdnickiego literackiego Festiwalu Cztery Żywioły Słowa. Autor licznych artykułów o tematyce krytycznoliterackiej i kulturoznawczej oraz powieści „Tajemnice ulicy Pańskiej” (2010), „Niebieskie zakony” (2013), farsy „Urząd nad jeziorem” (2013), noweli „Wieża”, a także krótkich form prozatorskich obejmujących postmodernistyczne wersje legend świdnickich powstałych w ramach projektu „Wieża” legend (2013). W 2011 r. otrzymał świdnicką Nagrodę w Dziedzinie Kultury, a w 2014 r. Nagrodę Publiczności Warto, przyznawaną przez wrocławski dodatek „Gazety Wyborczej” i miasto Wrocław.

godz. 15.00

Performance „Fascynacje literackie świdniczan” — wiersze Danuty Saul Kawki i Franciszka Kawki
Rynek 44

Danuta Saul-Kawka — poetka, pisze również prozę i teksty publicystyczne, społecznik. Debiutowała podczas VII Kłodzkiej Wiosny Poetyckiej w 1969 r. Jest autorką tomików poetyckich „*** „ (1977) i „Czasu jak na listek” (1981), wydanego nakładem Wydawnictwa Ossolineum. Publikowała swoje utwory we „Współczesności”, „Tygodniku Kulturalnym” i „Życiu Literackim” oraz w wielu wydawnictwach regionalnych. Wielokrotnie nagradzana w turniejach poetyckich, m.in. zdobyła Złote Pióro podczas VIII Kłodzkiej Wiosny Poetyckiej, kilkakrotnie była laureatką Turnieju O Złotą Lampkę Górniczą w Wałbrzychu i w konkursie O Złoty Liść Dębu podczas Wałbrzyskich Ścieżek Literackich. Za swoją działalność społeczną na rzecz dzieci została w 2005 roku uhonorowana odznaczeniem Kawalera Orderu Uśmiechu

Franciszek Kawka — poeta, prozaik, autor tekstów publicystycznych. W latach 70. był prezesem Koła Młodych we Wrocławiu oraz członkiem Wałbrzyskiego Klubu Młodych Pisarzy. Publikował w „Kulturze Dolnośląskiej”, „Informatorze Kulturalnym Województwa Wałbrzyskiego”, „Trybunie Wałbrzyskiej” i „Roczniku Świdnickim”. Zdobywał nagrody i wyróżnienia w turniejach poetyckich, m.in. w turniejach O Złotą Lampkę Górniczą i Turnieju Jednego Wiersza podczas Wałbrzyskich Ścieżek Literackich. Po latach ukazał się jego tom poetycki „Fatum błędu” (1994).

Czwartek 15.11.2018

godz. 9.50
„Zbigniew Herbert” — poszukiwania mądrości” —  spotkanie ze Zdzisławem Grześkowiakiem
II Liceum Ogólnokształcące, ul. Równa 11

Zdzisław Grześkowiak — filolog, religiiznawca i filozof. Wieloletni nauczyciel języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy. Interesuje się filozofią i religią Dalekiego Wschodu oraz literaturą i współczesną myślą teologiczną.

godz. 11.50
„Zbigniew Herbert — tajemnice życia, zagadki twórczości” — spotkanie z Karolem Maliszewskim
III Liceum Ogólnokształcące, ul. Kościelna 32

Karol Maliszewski — poeta, prozaik i krytyk literacki. Absolwent filozofii, adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor kilkudziesięciu książek poetyckich, prozatorskich oraz szkiców krytycznych. Laureat nagród im. Barbary Sadowskiej (1997), im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno (1999), w 2007 nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Od 2015 Karol Maliszewski oraz Olga Tokarczuk są gospodarzami Festiwalu Góry Literatury organizowanym w Nowej Rudzie.

godz. 18.00
Spotkanie z Dorotą Masłowską, prowadzenie Wojciech Koryciński

Turniej Jednego Wiersza

Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Franciszkańska 18

Dorota Masłowska — pisarka, autorka sztuk teatralnych i felietonistka. Zadebiutowała w 2002 powieścią „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, wydany dwa lata później „Paw królowej” przyniósł jej nagrodę Nike. W 2012 ukazała się jej trzecia powieść „Kochanie, zabiłam nasze koty”.  W 2018 roku Masłowska powróciła poematem „Inni ludzie”. W 2013 roku, nakładem Wydawnictwa Literackiego wydany został wywiad rzeka z autorką pt. „Dusza światowa”, rok później adresowana do dzieci i dorosłych książka „Jak zostałam wiedźmą”, zaś w 2015 i 2017 roku ukazały się dwa zbiory jej felietonów, kolejno „Więcej niż możesz zjeść” oraz „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu”. Jej dramat „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” wystawiany był m.in w Australii, USA i na Sachalinie. Za napisaną dla Teatru Rozmaitości sztukę „Między nami dobrze jest” (2008) otrzymała nagrodę Ministra Kultury. W 2014 roku pod pseudonimem Mister D ukazała się jej płyta „Społeczeństwo jest niemiłe”. (materiały wydawcy)

Piątek, 16.11.2018

godz. 9.00
„Czytanie — podróżowanie”, prowadzenie Bożena Oleszkiewicz
Miejskie Przedszkole Integracyjne Słoneczko, ul. Marcinkowskiego 10

godz. 10.00
„Czytanie — podróżowanie”, prowadzenie Bożena Oleszkiewicz
Przedszkole Językowe Abracadabra, ul. Jagiellońska 5

„Czytanie-podróżowanie” to zabawa literacka dla rodziny z dziećmi, podczas której uczestnicy wyruszą we wspólna podróż pełną przygód, zagadek i śmiechu.

Bożena Oleszkiewicz — aktorka Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, lalkarka, piosenkarka, laureatka wielu nagród artystycznych. śpiewająca aktorka, wszechstronnie utalentowana. Laureatka wielu muzycznych konkursów.

godz. 10.00
„Twórczość Herberta na tle światów literackich wybitnych poetów XX wieku” — spotkanie z Wojciechem Browarnym, I Liceum Ogólnokształcące, ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30

Wojciech Browarny — historyk literatury nowoczesnej, krytyk literacki, regionalista (silezjanista), kierownik Zakładu Historii Literatury Polskiej po 1918 roku, Pracowni Literatury Polskiej po 1989 roku i Śląskiej Pracowni Regionalistycznej w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się współczesną polską prozą, kulturą literacką na Śląsku po 1945 roku, antropologicznymi problemami nowoczesności. W 1996 ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 1996—1999 kierował działem krytyki pisma literacko-artystycznego „Dykcja”. Jako recenzent współpracuje z miesięcznikami „Nowe Książki” i „Odra”.

godz. 12.00
„Nowa szkoła w czterech żywiołach” — koncert Anny Micińskiej
Aula I Liceum Ogólnokształcącego, ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30

Nowa Szkoła w „Czterech Żywiołach” to stworzony na potrzeby festiwalu został stworzony projekt, który jest konglomeratem słów i muzyki, historii i melodii.

Anna Maria Micińska — pianistka, kompozytorka, poetka. Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Świdnicy w klasie fortepianu. Uczęszczała do Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz do Krakowskiej Szkoły Jazzu. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Jagiellońskim i Warszawskiej Szkole Filmowej.

godz. 18.30
Świdnicka Scena Literacka — „Sztuka na świdnickiej ulicy”
Klub Bolko, pl. Grunwaldzki 11

Świdnicka Scena Literacka to spotkanie wokół twórczości świdnickich poetów młodego pokolenia. Odbędzie się dyskusja na temat „Jak wydać swoje debiutanckie wiersze?” i prezentacja tomiku poetyckiego Grzegorza Skoczylasa, wernisaż wystawy fotograficznej „Nie tylko poezja na murze” autorstwa Pawła Buczmy oraz wspomnienie nieżyjących świdnickich autorów „Literatura zmarłych” prowadzone przez Natalię Waligórę. Tradycyjnie też pojawi się  „Turniej Siedem Słów”: uczestnikiem może być każdy, wybiera się  siedem słów i ciągu 15 minut wykorzystując je w niezmiennej postaci trzeba ułożyć z nich nowy wiersz. Dodatkowo zamieniamy się książkami — wystarczy przynieść  swoje, by się wymienić na inne.

Paweł Buczma — poeta, fotograf, działacz literacki, twórca „Spotkań z poezją”, które odbywały się w dawnej Piwnicy Świdnickiej w 2005 i 2006 roku, reaktywowane w 2012 roku i trwające do dziś w Baroccafe. Zwycięzca wielu turniejów jednego wiersza. Miłośnik gór.

Natalia Waligóra —  absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, aktywna uczestniczka Świdnickich Śród Literackich i projektu „Alchemia Teatralna”. Wielokrotnie nagradzana podczas Turniejów Jednego Wiersza w Świdnicy, m. in. podczas „Biesiady Poetyckiej”. Laureatka XXVI Turnieju Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka.

Grzegorz Skoczylas — ukończył w 2010 roku politologię na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Wałbrzychu. Prowadzi wspólnie z Pawłem Buczmą „Spotkania z poezją” w Świdnicy, a także warsztaty z poezji w grupie na facebooku „Kształty słów — zajrzyj tu, napisz coś”. Zwycięzca pierwszego Świdnickiego slamu poetyckiego. Obecnie przygotowuje materiał na pierwszy tomik. Współautor instalacji „Dlaczego” w ramach 8. Ogólnopolskiej Biesiady Literackiej w Świdnicy. Brał udział w artystycznej instalacji „Budka Nietelefoniczna” w Świdnicy. Publikacje: „Pro_arte” (2016), „Helikopter” (2016).

Sobota, 17.11.2018

godz. 12.30

Familijne warsztaty konstrukcyjno-manualne inspirowane książką dla dzieci, prowadzenie Marta Ciućka i Małgorzata Ochenduszko
Galeria Fotografii, Rynek 43

aktualizacja: brak wolnych miejsc na warsztaty

godz. 16.00
„Tuwimki” — inscenizacja najpopularniejszych utworów Juliana Tuwima: Rzepka, Lokomotywa, Zosia SamosiaPtasie Radio, Pan Hilary w wykonaniu Aleksandry Paprockiej i Filipa Niżyńskiego
sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury, Rynek 43 (bezpłatne wejściówki do odebrania w ŚOK od 29.10.)

aktualizacja: brak wolnych miejsc

Aleksandra Paprocka — absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, gościnnie współpracuje z teatrami dziecięcymi.

Filip Nizyński — student czwartego roku wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na kierunku aktorstwo teatru lalek.  Jego liczne role, mimo krótkiego doświadczenia, świadczą o dużej aktywności, a tym samym pasji do wykonywanego zawodu. Od 2018 roku aktor w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu.

CZTERY ŻYWIOŁY SŁOWA 25—28.10.2017

Środa 25.10.2017
godz.17.00
Performance „Fascynacje literackie świdniczan – wiersze Mieczysława Jaska”
(balkon Świdnickiego Ośrodka Kultury, Rynek)
godz.17.15
Czarny Pegaz – spotkanie z Barbarą Elmanowską (prowadzenie Wojciech Koryciński) oraz spacer śladami zmarłych literatów i artystów związanych ze świdnicką kulturą
(Galeria Fotografii, Rynek, cmentarz ul. Brzozowa)

Czwartek 26.10.2017
godz.10.00
Spotkanie autorskie – Klara Nowakowska
(I Liceum Ogólnokształcące, ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30)
godz.11.00
Spotkanie autorskie – Krzysztof Polaczenko
(III Liceum Ogólnokształcące, ul. Kościelna 32)
godz.11.50
Spotkanie autorskie – Wojciech Koryciński
(II Liceum Ogólnokształcące, ul. Równa 11)
godz. 19.00
Spotkanie z Marcinem Świetlickim poprowadzi Wojciech Koryciński
Turniej Jednego Wiersza
(Klub Łaźnia, Plac Ludowy 5)

Piątek, 27.10.2017
godz.10.00
Spacer śladami bohaterów świdnickich powieści historyczno-kryminalnych
„Tajemnice ulicy Pańskiej” i „Niebieskie zakony” Wojciecha Korycińskiego
(start I Liceum Ogólnokształcące)
godz.11.00
„Czytanie – podróżowanie” poprowadzi Urszula Raczkowska
(Przedszkole Miejskie  nr 15, ul. Ofiar Oświęcimskich 45a)
godz.12.00
„Czytanie – podróżowanie” poprowadzi Urszula Raczkowska
(Przedszkole Miejskie  nr 14, ul. Słobódzkiego 10)
godz.18.30
koncert Anny Micińskiej  „Nowa szkoła w czterech żywiołach”
(Klub Bolko, Plac Grunwaldzki 11)
godz.19.15
Świdnicka Scena Literacka – Natalia Waligóra, Paweł Buczma, Grzegorz Skoczylas, Mateusz Masłowski
(Klub Bolko, Pl. Grunwaldzki 11)

Sobota, 28.10.2017
godz.10.00
Warsztat „Warsztat Typografa” poprowadzi Paweł Pluta
(zgłoszenia h.szymanska@sok.com.pl Galeria Fotografii, Rynek 43) Uwaga! W związku z chorobą prelegenta zajęcia odbędą się 2 listopada o godz. 9.00 w I LO, osoby, które się zapisały zostaną powiadomione o szczegółach mailowo.
godz.12.30
Familijne warsztaty konstrukcyjno-manualne inspirowane książką dla dzieci poprowadzą Małgorzata Ochenduszko i Marta Ciućka
(zgłoszenia h.szymanska@sok.com.pl Galeria Fotografii, Rynek 43)
godz.17.00
Familijny Salon Poezji – „Baśnie świdnickie” Teresy Wagilewicz
czytają: Bożena Kuźma, Mariola Mackiewicz, Juliusz Chrząstowski, Robert Kaśków, Wojciech Koryciński, akompaniament: Jan Ciućka
(Muzeum Dawnego Kupiectwa, Rynek 37)

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Abstract background with connecting dots and lines

CZTERY ŻYWIOŁY SŁOWA 26-29.10.2016

26.10.2016
17.30
– Poezja Wisławy Szymborskiej – recytacje w 20. rocznicę przyznania Literackiej Nagrody Nobla (Balkon Świdnickiego Ośrodka Kultury)

18.00 – Świdnicka Środa Literacka – wspomnienie artystów świdnickich w „Czarnym Pegazie” Barbary Elmanowskiej. Prowadzenie: Wojciech Koryciński. Turniej Jednego Wiersza  (Galeria Fotografii, Rynek 44)

27.10.2016

11.00 – Spotkanie autorskie: Karol Maliszewski (I LO, ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30)
11.00 – Spotkanie autorskie: Tomasz Hrynacz  (II LO, ul. Równa 11)
11.50 – Spotkanie autorskie: Agnieszka Kłos (III LO, ul. Kościelna 32)
18.00 – Świdnicka Scena Literacka – Studio Poetyckie: audycja pod redakcją Pawła Buczmy i Mateusza Masłowskiego (Klub Łaźnia, Plac Ludowy 5)
19.00 – Świdnica Kontra Reszta Świata – międzynarodowy mecz w petanque (soft) literatów – prowadzenie Michał Żabrowski (Klub Łaźnia, Plac Ludowy 5)

28.10.2016

11.00 – Spotkanie z autorem książek dla dzieci – Tomaszem Rafką (SP nr 315, Plac Wojska Polskiego 3)
12.00 – Spotkanie z autorem książek dla dzieci – Tomaszem Rafką (Przedszkole nr 4, ul. Lelewela 10)

29.10.16

12.00 – „Kobieta w teatrze” – wykład prof. Mirosława Kocura (Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Franciszkańska 18)
16.00 – „Czytanie – podróżowanie” zabawę poprowadzi Kamil Król – aktor z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu (Muzeum Dawnego Kupiectwa, Rynek 37)

4_slowa_b1_2016

Cztery Żywioły Słowa 14-17.10.2015

14.10.2015 

godz. 18.30 – Świdnicka Środa Literacka
spotkanie autorskie: Tamara Hebes
prowadzenie: Barbara Elmanowska
Turniej Jednego Wiersza – nagroda 100 zł
Galeria Fotografii, Rynek

Tamara Hebes (właściwie Leszek Florek) – ur. 27 lipca 1967 roku w Dzierżoniowie. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Poeta. Autor tomików: ekstra nocne (Świdnickie Stowarzyszenie Literackie „LOGOS”, Świdnica 1998. Tomik wyróżniony w I Konkursie Literackim im. Stefana Flukowskiego w Szczecinie na debiut książkowy), Ja oniryczne (Wydawnictwo MTM, Jugowice 2005). Publikuje w antologiach. Jego wiersze były tłumaczone na język czeski. Autor limeryków, fraszek i utworów satyrycznych. Członek Świdnickiego Stowarzyszenia Literackiego Logos. Redaktor ogólnopolskiego czasopisma „Arytmia”. W szufladzie na lepsze czasy przechowuje tom Tak myśli-cielsko. http://tamarahebes.republika.pl/

15.10.2015 (czwartek)

„Ile warstw ma książka“, spotkania z książką dziecięcą poprowadzą redaktorzy Wydawnictwa Literackiego WARSTWY
godz. 9.30 – Przedszkole Niepubliczne Promyk, Ofiar Oświęcimskich 43
godz. 11.50 – Szkoła Podstawowa nr 8, ul. Wałbrzyska 39
Jak powstaje książka krok po kroku? Jak pięknie łączyć obrazki i słowa.
Porozmawiamy o pracy z archiwum, w którym można odkryć literackie skarby.

godz. 11.50 – „Opowiadać traumy”, spotkanie autorskie: Agnieszka Kłos
prowadzenie: Barbara Elmanowska, II Liceum Ogólnokształcące, ul. Równa 11
Agnieszka Kłos -studiowała m.in. historię sztuki i fotografię artystyczną. Jest autorką zbiorów opowiadań „Całkowity koszt wszystkiego” oraz „Gry w Birkenau”. Zawodowo pisze o sztuce i estetyce Holocaustu oraz jego związkach ze współczesnością. Wykłada na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jest również dziennikarką, fotografką, krytykiem sztuki, redaguje pismo „Rita Baum”. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dziedziny literatury i teatru. Mieszka we Wrocławiu.

16.10.2015 (piątek)

godz. 10.00 – „Smaki świata”, spotkanie autorskie: Tomasz Hrynacz
prowadzenie: Zdzisław Grześkowiak
I Liceum Ogólnokształcące, ul. Pionierów 30
Tomasz Hrynacz – debiutował w 1997 roku tomem wierszy „Zwrot o bliskość”. Kolejne tomy to „Partycje oraz 20 innych wierszy miłosnych” (1999), „Rebelia” (2001),”Enzym” (2004) i „Dni widzenia” (2005), „Praski raj” (2009), „Prędka przędza” (2010), „Przedmowa do 5 smaków” (2013). W latach 2002-2006 współredagował kwartalnik internetowy „Poetica”, na łamach którego ogłaszał teksty krytycznoliterackie, pisząc głównie o książkach poetyckich. Swoją poezję drukował w wielu pismach literackich w Polsce i za granicą: w Anglii, Czechach, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Serbii, Francji i Chorwacji. Jego wiersze znalazły się w wielu antologiach m.in amerykańskiej antologii polskiej poezji „Contemporary Writes of Poland” (Orlando 2005) oraz „Poesía a contragolpe. Antología de poesía polaca contemporánea (autores nacidos entre 1960 y 1980)” (Saragossa 2012). Jego wiersze tłumaczone były na język na angielski, czeski,chorwacki, kataloński, niemiecki, francuski, serbski, rosyjski i ukraiński.

godz. 11.00 – „Szaleństwo i rozwaga”, spotkanie autorskie: Karol Maliszewski
III Liceum Ogólnokształcące, ul. Kościelna 32
Karol Maliszewski urodził się w 1960 r. w Nowej Rudzie, gdzie mieszka do dzisiaj. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Prowadził warsztaty poetyckie w Studium Literacko-Artystycznym przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Absolwent filozofii. Doktor nauk humanistycznych. Poeta, prozaik, krytyk literacki.

17.10.2015 (sobota)
Świdnicki Ośrodek Kultury, Rynek 43

godz. 13.00 – Familijne warsztaty konstrukcyjno-manualne inspirowane książką dla dzieci, prowadzenie: Katarzyna Bury (ilość miejsc ograniczona – zapisy: h.szymanska@sok.com.pl)
Czy znacie lapbooki? W polskiej edukacji jeszcze niezbyt powszechne, ale budzą – słusznie! – coraz większe zainteresowanie, głównie wśród edukatorów domowych. „Książki na kolana” to interaktywna przestrzeń na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, zdjęcia…. wszystko, czego twórca zechce. To książka tworzona z dowolnych materiałów na dowolny temat, której możliwości ogranicza tylko wyobraźnia.
Na sobotnich warsztatach będziemy m.in. tworzyć lapbooki z Tekturowo.

godz. 16.00 – „Koziołek Matołek“ – spektakl teatralny w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury, Rynek 43, bilet 5 zł

Zapraszamy na przygody sympatycznego Koziołka Matołka, który wyrusza w podróż po świecie w poszukiwaniu słynnego Pacanowa, gdzie mieszkają znamienici kowale. Młody, niedoświadczony i łatwowierny Koziołek musi zmierzyć się z własnymi słabościami i lękami przed nieznanym. Po drodze poznaje mnóstwo ciekawych ludzi z różnych stron świata: chińskiego cesarza, bombajskiego zaklinacza węży, córkę arabskiego księcia, Indian. Wykonuje wiele rozmaitych czynności: uczy się alfabetu chińskiego, zostaje wodzem plemienia, pracuje na farmie, wygłasza odczyty w różnych miastach, jeździ samochodem. Nierzadko wpada w tarapaty, ale zarazem uczy nas, że wytrwałość oraz chęć zdobywania wiedzy pomagają w osiągnięciu każdego celu. 

godz. 18.00 – „Świdnicka Najmłodsza Scena Literacka”
spotkania autorskie: Joanna Lasocka, Anna Micińska,
Natalia Waligóra, Paweł Buczma, Krzysztof Polaczenko

4_slowa_plakat


CZTERY ŻYWIOŁY – SŁOWA      25-28.09.2014

Czwartek 25.09.2014

Spotkania z twórcami w szkołach ponadgimnazjalnych

Godz. 8.00 I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy – Gość J. Chrząstowski

Literatura a teatr. Spotkanie z Juliuszem Chrząstowskim, aktorem Teatru Starego w Krakowie, poświęcone aktorskiej interpretacji tekstów literackich.

Godz. 10.50 II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy – Gość J. Bierut

Tekst literacki a tekst krytycznoliteracki. Spotkanie z Jackiem Bierutem, poetą, prozaikiem i krytykiem literackim, poświęcone poetyce tekstów krytycznoliterackich.

Godz. 11.50 III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy – Gość K. Nowakowska

Poezja – muzyka – cisza. Spotkanie z Klarą Nowakowską, poetką, poświęcone zagadnieniom poezji najnowszej, zwłaszcza obecnym w niej inspiracjom „idiomem Krystyny Miłobędzkiej”.

Godz. 18:00 Spotkanie autorskie poświęcone najnowszym książkom Niska rozdzielczość Klary Nowakowskiej i Pornofonia Jacka Bieruta. Prowadzenie Wojciech Koryciński.
Integralną częścią spotkania będzie
TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA – NAGRODA 100 zł
(należy tylko przyjść i przeczytać SWÓJ wiersz)
Galeria 44, Rynek 44

Piątek 26.09.2014

Godz. 17.00  „Królowa Studniówki”instalacja teatralna w wykonaniu grup warsztatowych Alchemii teatralnej w reż. Juliusza Chrząstowskiego  w oparciu o dramaty „Przyjdź do mnie jako treserka tygrysów lub śmierć Królowej Studniówki” Mateusza Witkowskiego i „Narodziny Krokodyla” Andrzeja Błażewicza
Klub Bolko, Pl. Grunwaldzki 11

Sobota 27.09.2014

Godz. 9.30 „Warsztat typografa”  zajęcia warsztatowe dotyczące pracy projektowej związanej z tekstem literackim. Prowadzenie Jarosław Furmaniak.
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Franciszkańska  18
zapisy: h.szymanska@sok.com.pl

Godz. 12:00  „Żywioł poezji, żywioł prozy” – metarefleksja na temat twórczości Karola Maliszewskiego w formie żywiołowego wykładu przez samego autora przedstawiona.
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Siostrzana 18

Godz. 18:00  Koncert Madział/Melon/Slime „Nowa szkoła w czterech żywiołach”
Akustyczna odsłona projektu Madział/Melon/Slime – nowe aranżacje, nowe utwory.
Galeria 44, Rynek 44

Niedziela 28.09.2014

Godz. 16.00  Salon poezji „Z szafy komedianta” recital Mariusza Kiljana 
Świdnicki Ośrodek Kultury, sala teatralna, Rynek 43

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Więcej na www.czteryzywiołyslowa.pl

PROGRAM 25 – 27.10.2013

Piątek, 25.10.2013

Spotkania z literatami w szkołach ponadgimnazjalnych:

11:00  – I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy

Spotkanie z Jackiem Bierutem, literatem, autorem powieści „PiT”, na podstawie której powstał scenariusz filmowy. Spotkanie będzie dotyczyło problemów przekładu intersemiotycznego i adaptacji filmowej. Zagadnienie zostanie przedstawione z perspektywy praktyk przyjętych w sztuce filmowej w pracy nad tekstem literackim.

12:00 – II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy

Spotkanie z Karolem Maliszewskim, krytykiem literackim, wykładowcą na Uniwersytecie Wrocławskim, który przedstawi strategie przyjęte we współczesnej krytyce literackiej. Głównym problemem będzie zagadnienie poetyki recenzji.

13:00 – III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy

Spotkanie z Agnieszką Owczarek, wokalistką zespołu Agnellus, która poprowadzi zajęcia na temat twórczej adaptacji poetyckich tekstów literackich w muzyce.

17:30 – balkon zewnętrzny Świdnickiego Ośrodka Kultury, Rynek 43 – Performance

18:00 – Galeria 44, Rynek 44

Dyskurs o literaturze z udziałem Agnieszki Owczarek, Jacka Bieruta, Karola Maliszewskiego poprowadzi Wojciech Koryciński.

Sobota 26.10.2013

14:00 – Klub Bolko, Pl. Grunwaldzki 11

Warsztat „problemy składu” poprowadzi Jarosław Furmaniak.

zapisy: h.szymańska@sok.com.pl

16:00 – Miejska Biblioteka Publiczna

Wykład „Heros we wczesnośredniowiecznym eposie” wygłosi dr Bogusław Bednarek.

19:00 – Klub Bolko, plac Grunwaldzki 11

Koncert zespołu Agnellus

Niedziela 27.10.2013

17.00 – Muzeum Dawnego Kupiectwa

Salon Poezji „Cracovie Paris Poésie Express” słówka Tadeusza Boya Żeleńskiego w obłokach piosenki francuskiej w wykonaniu aktorów Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie Lidii Chrzanówny, Grzegorza Widery, akompaniament Renata Břežková-Heczková,

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Skip to content