Edycja 2018

powrót do strony Archiwum

Kolejna świdnickiego festiwalu Cztery Żywioły Słowa dobiegła końca. Za nami wiele atrakcji literackich, działań twórczych z pogranicza sztuki słowa i rekordowa frekwencja.

Podczas czternastu różnorodnych wydarzeń tegorocznej edycji słowo jak magiczny wehikuł przenosiło dzieci, licealistów i dorosłych czytelników w krainę doznań estetycznych. Ta swoista podróż emocjonalna i intelektualna odbywała się w czasie: od zamierzchłej, z pozoru tylko zamkniętej i niedostępnej, przeszłości („Czarny Pegaz” — spacer śladami zmarłych literatów i artystów związanych ze świdnicką kulturą) przez teraźniejszość (Świdnicka Scena Literacka — „Sztuka na świdnickiej ulicy”) ku przyszłości, którą będą tworzyć najmłodsi artyści i czytelnicy („Czytanie-podróżowanie”, „Tuwimki”).

Słowo przybierało różny ton: od dostojnego (twórczość Herberta), przez „mięsisty”, „wulgarny” i „błyskotliwy” (twórczość Masłowskiej) i plotkarski (spacer „Plotka literacka o Świdnicy”).

Słowo również zaistniało w przestrzeni ulicznej (performance „Fascynacje literackie świdniczan”) czy muzycznej (koncert „Nowa szkoła w czterech żywiołach”), a nawet zmaterializowało się i nabrało konkretnego kształtu (familijne warsztaty konstrukcyjno-manualne inspirowane książką dla dzieci i „Warsztat Typografa”).

Środa 14.11.2018

godz. 9.00
„Warsztat Typografa”, prowadzenie Paweł Pluta
I Liceum Ogólnokształcące, ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30

Co to jest typografia książki? Celem warsztatów jest przekazanie wiedzy na temat typografii książki oraz wskazanie miejsca, jakie zajmuje ona w procesie wydawniczym. Mówić będziemy również o takim przygotowaniu tekstu, aby w druku stał się on czytelny, komunikatywny i estetyczny.

Paweł Pluta — doktor, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie wykłada współczesne edytorstwo książki oraz literaturę oświecenia. Przez kilka lat był zastępcą redaktora serii Biblioteka Narodowa wydawanej przez Ossolineum.

godz. 11.50

„Czarny Pegaz” — spacer śladami zmarłych literatów i artystów związanych ze świdnicką kulturą, prowadzenie Barbara Elmanowska (start III LO)

Barbara Elmanowska poprowadzi spacer po cmentarzu przy alei Brzozowej śladami zmarłych świdnickich literatów i artystów. Prowadząca jest autorką książki „Czarny Pegaz”, przewodnika po grobach ludzi sztuki związanych ze Świdnicą. W swojej publikacji wspomina wybitne postacie powojennego życia artystycznego, a równocześnie upomina się o twórców niesprawiedliwie zapomnianych.


relacja z tego wydarzenia

godz. 13.00
Spacer „Plotka literacka o Świdnicy”, prowadzenie Wojciech Koryciński (start I LO)

Spacer tematyczny dotyczy osób i zdarzeń literackich w powojennej Świdnicy, pojawią się anegdoty i zasłyszane w knajpach opowieści.

godz. 15.00

Performance „Fascynacje literackie świdniczan” — wiersze Danuty Saul Kawki i Franciszka Kawki
Rynek 44

Danuta Saul-Kawka — poetka, pisze również prozę i teksty publicystyczne, społecznik. Debiutowała podczas VII Kłodzkiej Wiosny Poetyckiej w 1969 r. Jest autorką tomików poetyckich „*** „ (1977) i „Czasu jak na listek” (1981), wydanego nakładem Wydawnictwa Ossolineum. Publikowała swoje utwory we „Współczesności”, „Tygodniku Kulturalnym” i „Życiu Literackim” oraz w wielu wydawnictwach regionalnych. Wielokrotnie nagradzana w turniejach poetyckich, m.in. zdobyła Złote Pióro podczas VIII Kłodzkiej Wiosny Poetyckiej, kilkakrotnie była laureatką Turnieju O Złotą Lampkę Górniczą w Wałbrzychu i w konkursie O Złoty Liść Dębu podczas Wałbrzyskich Ścieżek Literackich. Za swoją działalność społeczną na rzecz dzieci została w 2005 roku uhonorowana odznaczeniem Kawalera Orderu Uśmiechu

Franciszek Kawka — poeta, prozaik, autor tekstów publicystycznych. W latach 70. był prezesem Koła Młodych we Wrocławiu oraz członkiem Wałbrzyskiego Klubu Młodych Pisarzy. Publikował w „Kulturze Dolnośląskiej”, „Informatorze Kulturalnym Województwa Wałbrzyskiego”, „Trybunie Wałbrzyskiej” i „Roczniku Świdnickim”. Zdobywał nagrody i wyróżnienia w turniejach poetyckich, m.in. w turniejach O Złotą Lampkę Górniczą i Turnieju Jednego Wiersza podczas Wałbrzyskich Ścieżek Literackich. Po latach ukazał się jego tom poetycki „Fatum błędu” (1994).

Czwartek 15.11.2018

godz. 9.50
„Zbigniew Herbert” — poszukiwania mądrości” —  spotkanie ze Zdzisławem Grześkowiakiem
II Liceum Ogólnokształcące, ul. Równa 11

godz. 11.50
„Zbigniew Herbert — tajemnice życia, zagadki twórczości” — spotkanie z Karolem Maliszewskim
III Liceum Ogólnokształcące, ul. Kościelna 32

godz. 18.00
Spotkanie z Dorotą Masłowską, prowadzenie Wojciech Koryciński

Turniej Jednego Wiersza

Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Franciszkańska 18

relacja filmowa z drugiego dnia festiwalu

Piątek, 16.11.2018

godz. 9.00
„Czytanie — podróżowanie”, prowadzenie Bożena Oleszkiewicz
Miejskie Przedszkole Integracyjne Słoneczko, ul. Marcinkowskiego 10

godz. 10.00
„Czytanie — podróżowanie”, prowadzenie Bożena Oleszkiewicz
Przedszkole Językowe Abracadabra, ul. Jagiellońska 5

„Czytanie-podróżowanie” to zabawa literacka dla rodziny z dziećmi, podczas której uczestnicy wyruszą we wspólna podróż pełną przygód, zagadek i śmiechu.

godz. 10.00
„Twórczość Herberta na tle światów literackich wybitnych poetów XX wieku” — spotkanie z Wojciechem Browarnym, I Liceum Ogólnokształcące, ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30

godz. 12.00
„Nowa szkoła w czterech żywiołach” — koncert Anny Micińskiej
Aula I Liceum Ogólnokształcącego, ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30

Nowa Szkoła w „Czterech Żywiołach” to stworzony na potrzeby festiwalu został stworzony projekt, który jest konglomeratem słów i muzyki, historii i melodii.

godz. 18.30
Świdnicka Scena Literacka — „Sztuka na świdnickiej ulicy”
Klub Bolko, pl. Grunwaldzki 11

Świdnicka Scena Literacka to spotkanie wokół twórczości świdnickich poetów młodego pokolenia. Odbędzie się dyskusja na temat „Jak wydać swoje debiutanckie wiersze?” i prezentacja tomiku poetyckiego Grzegorza Skoczylasa, wernisaż wystawy fotograficznej „Nie tylko poezja na murze” autorstwa Pawła Buczmy oraz wspomnienie nieżyjących świdnickich autorów „Literatura zmarłych” prowadzone przez Natalię Waligórę. Tradycyjnie też pojawi się  „Turniej Siedem Słów”: uczestnikiem może być każdy, wybiera się  siedem słów i ciągu 15 minut wykorzystując je w niezmiennej postaci trzeba ułożyć z nich nowy wiersz. Dodatkowo zamieniamy się książkami — wystarczy przynieść  swoje, by się wymienić na inne.

relacja filmowa z kolejnego dnia festiwalu

Sobota, 17.11.2018

godz. 12.30

Familijne warsztaty konstrukcyjno-manualne inspirowane książką dla dzieci, prowadzenie Marta Ciućka i Małgorzata Ochenduszko
Galeria Fotografii, Rynek 43

godz. 16.00
„Tuwimki” — inscenizacja najpopularniejszych utworów Juliana Tuwima: Rzepka, Lokomotywa, Zosia SamosiaPtasie Radio, Pan Hilary w wykonaniu Aleksandry Paprockiej i Filipa Niżyńskiego
sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury, Rynek 43


Aleksandra Paprocka — absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, gościnnie współpracuje z teatrami dziecięcymi.

Filip Nizyński — student czwartego roku wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na kierunku aktorstwo teatru lalek.  Jego liczne role, mimo krótkiego doświadczenia, świadczą o dużej aktywności, a tym samym pasji do wykonywanego zawodu. Od 2018 roku aktor w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu.

relacja z ostatniego dnia

Skip to content