Środa 14.10.2015
godz. 18.30 – Świdnicka Środa Literacka
spotkanie autorskie: Tamara Hebes
prowadzenie: Barbara Elmanowska
Turniej Jednego Wiersza – nagroda 100 zł
Galeria Fotografii, Rynek
Tamara Hebes (właściwie Leszek Florek) – ur. 27 lipca 1967 roku w Dzierżoniowie. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Poeta. Autor tomików: ekstra nocne (Świdnickie Stowarzyszenie Literackie „LOGOS”, Świdnica 1998. Tomik wyróżniony w I Konkursie Literackim im. Stefana Flukowskiego w Szczecinie na debiut książkowy), Ja oniryczne (Wydawnictwo MTM, Jugowice 2005). Publikuje w antologiach. Jego wiersze były tłumaczone na język czeski. Autor limeryków, fraszek i utworów satyrycznych. Członek Świdnickiego Stowarzyszenia Literackiego Logos. Redaktor ogólnopolskiego czasopisma „Arytmia”. W szufladzie na lepsze czasy przechowuje tom Tak myśli-cielsko. http://tamarahebes.republika.pl/
Czwartek 15.10.2015
„Ile warstw ma książka“, spotkania z książką dziecięcą poprowadzą redaktorzy Wydawnictwa Literackiego WARSTWY
godz. 9.30 – Przedszkole Niepubliczne Promyk, Ofiar Oświęcimskich 43
godz. 11.50 – Szkoła Podstawowa nr 8, ul. Wałbrzyska 39
Jak powstaje książka krok po kroku? Jak pięknie łączyć obrazki i słowa.
Porozmawiamy o pracy z archiwum, w którym można odkryć literackie skarby.
godz. 11.50 – „Opowiadać traumy”, spotkanie autorskie: Agnieszka Kłos
prowadzenie: Barbara Elmanowska, II Liceum Ogólnokształcące, ul. Równa 11
Agnieszka Kłos -studiowała m.in. historię sztuki i fotografię artystyczną. Jest autorką zbiorów opowiadań „Całkowity koszt wszystkiego” oraz „Gry w Birkenau”. Zawodowo pisze o sztuce i estetyce Holocaustu oraz jego związkach ze współczesnością. Wykłada na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jest również dziennikarką, fotografką, krytykiem sztuki, redaguje pismo „Rita Baum”. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dziedziny literatury i teatru. Mieszka we Wrocławiu.
16.10.2015 (piątek)
godz. 10.00 – „Smaki świata”, spotkanie autorskie: Tomasz Hrynacz
prowadzenie: Zdzisław Grześkowiak
I Liceum Ogólnokształcące, ul. Pionierów 30
Tomasz Hrynacz – debiutował w 1997 roku tomem wierszy „Zwrot o bliskość”. Kolejne tomy to „Partycje oraz 20 innych wierszy miłosnych” (1999), „Rebelia” (2001),”Enzym” (2004) i „Dni widzenia” (2005), „Praski raj” (2009), „Prędka przędza” (2010), „Przedmowa do 5 smaków” (2013). W latach 2002-2006 współredagował kwartalnik internetowy „Poetica”, na łamach którego ogłaszał teksty krytycznoliterackie, pisząc głównie o książkach poetyckich. Swoją poezję drukował w wielu pismach literackich w Polsce i za granicą: w Anglii, Czechach, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Serbii, Francji i Chorwacji. Jego wiersze znalazły się w wielu antologiach m.in amerykańskiej antologii polskiej poezji „Contemporary Writes of Poland” (Orlando 2005) oraz „Poesía a contragolpe. Antología de poesía polaca contemporánea (autores nacidos entre 1960 y 1980)” (Saragossa 2012). Jego wiersze tłumaczone były na język na angielski, czeski,chorwacki, kataloński, niemiecki, francuski, serbski, rosyjski i ukraiński.
godz. 11.00 – „Szaleństwo i rozwaga”, spotkanie autorskie: Karol Maliszewski
III Liceum Ogólnokształcące, ul. Kościelna 32
Karol Maliszewski urodził się w 1960 r. w Nowej Rudzie, gdzie mieszka do dzisiaj. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Prowadził warsztaty poetyckie w Studium Literacko-Artystycznym przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Absolwent filozofii. Doktor nauk humanistycznych. Poeta, prozaik, krytyk literacki.
17.10.2015 (sobota)
Świdnicki Ośrodek Kultury, Rynek 43
godz. 13.00 – Familijne warsztaty konstrukcyjno-manualne inspirowane książką dla dzieci, prowadzenie: Katarzyna Bury (ilość miejsc ograniczona – zapisy: h.szymanska@sok.com.pl)
Czy znacie lapbooki? W polskiej edukacji jeszcze niezbyt powszechne, ale budzą – słusznie! – coraz większe zainteresowanie, głównie wśród edukatorów domowych. „Książki na kolana” to interaktywna przestrzeń na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, zdjęcia…. wszystko, czego twórca zechce. To książka tworzona z dowolnych materiałów na dowolny temat, której możliwości ogranicza tylko wyobraźnia.
Na sobotnich warsztatach będziemy m.in. tworzyć lapbooki z Tekturowo.
godz. 16.00 – „Koziołek Matołek“ – spektakl teatralny w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury, Rynek 43, bilet 5 zł
Zapraszamy na przygody sympatycznego Koziołka Matołka, który wyrusza w podróż po świecie w poszukiwaniu słynnego Pacanowa, gdzie mieszkają znamienici kowale. Młody, niedoświadczony i łatwowierny Koziołek musi zmierzyć się z własnymi słabościami i lękami przed nieznanym. Po drodze poznaje mnóstwo ciekawych ludzi z różnych stron świata: chińskiego cesarza, bombajskiego zaklinacza węży, córkę arabskiego księcia, Indian. Wykonuje wiele rozmaitych czynności: uczy się alfabetu chińskiego, zostaje wodzem plemienia, pracuje na farmie, wygłasza odczyty w różnych miastach, jeździ samochodem. Nierzadko wpada w tarapaty, ale zarazem uczy nas, że wytrwałość oraz chęć zdobywania wiedzy pomagają w osiągnięciu każdego celu.
godz. 18.00 – „Świdnicka Najmłodsza Scena Literacka”
spotkania autorskie: Joanna Lasocka, Anna Micińska,
Natalia Waligóra, Paweł Buczma, Krzysztof Polaczenko